RSS

Prawnik, radca prawny, adwokat, a może mecenas? – czym się różnią, czy w ogóle?

10 Paźdź

DSC01557W swojej praktyce bardzo często spotykamy się z niezrozumieniem wśród obywateli, kim tak naprawdę jest prawnik, czym radca prawny różni się od adwokata, a kogo tytułować mecenasem? Do którego z nich zwrócić się o pomoc w danej sprawie?

Zacznijmy od początku, czyli od prawnika. Jest to osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze. Kształcenie prawników, jako jeden z niewielu kierunków, nadal odbywa się w systemie 5-letnich, jednolitych studiów magisterskich. Tym samym nie jest możliwe ukończenie Prawa na poziomie Licencjatu.

Radca prawny i adwokat, po ukończeniu studiów prawniczych, muszą odbyć 3-letnią aplikację radcowską/adwokacką, a następnie zdać państwowy egzamin zawodowy. Szkolenie aplikantów każdy z samorządów (adwokacki i radcowski) prowadzi samodzielnie. Egzamin wstępny na aplikację oraz zawodowy przeprowadza Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jak wspomniałam, funkcjonują dwa samorządy zawodowe – samorząd radcowski i adwokacki. Są one niezależne od siebie. Początkowo zakresy uprawnień radców prawnych znacznie różniły się od uprawnień adwokatów. Jednakże na przestrzeni lat uprawnienia radców prawnych ulegały stopniowemu rozszerzaniu. Od 1 lipca bieżącego roku te dwa zawody niczym szczególnym już się nie różnią. Radcom prawnym umożliwiono bowiem występowanie w charakterze obrońcy w postępowaniu karnym. Dotychczas, w odróżnieniu od adwokatów, nie mogli oni bronić oskarżonego. Jest tylko jedno zastrzeżenie, że radca prawny chcąc być obrońcą, nie może pozostawać w stosunku pracy (nie dotyczy to pracowników dydaktycznych). W tym miejscu warto wspomnieć, że adwokaci w ogóle nie mogą być zatrudnieni na tzw. etacie i jest to jedna z podstawowych cech, która w aktualnym stanie prawym różni ich od radców prawnych.

Jeżeli chodzi o mecenasów – jest to grzecznościowy, zwyczajowy zwrot używany podczas zwracania się do radców prawnych, adwokatów, jak też do doradców podatkowych. Termin ten nie ma żadnego umocowania w przepisach, a za granicą nie ma swego odpowiednika.

Jak więc widać, dzięki wprowadzonym w przepisach zmianom, chcąc skorzystać z pomocy prawnej nie musimy już zastanawiać się, czy z daną sprawą należy zgłosić się do adwokata czy do radcy prawnego. Ich uprawnienia procesowe – co do zasady – są bowiem takie same.

Autor: Iwona Kamińska

Reklamy
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 10 października 2015 w Inne

 

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: